انجمن تخصصی ساران هاستینگ

نسخه‌ی کامل: آیا عمل بینی با لیزر امکان پذیر است
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
احتمالا شاهد این موضوع بوده اید که در سایت های بسیاری درباره ی عمل بینی با لیزر ، تبلیغات گوناگونی انجام شده است.  در صورتی که عمل بینی با لیزر ، تغییر زیادی در ظاهر بینی ایجاد نمی کند و نمی تواند جایگزین عمل جراحی بینی باشد.

یکی از نکات بسیار جالبی که در این تبلیغات عنوان می شود این است که، در عمل بینی با لیزر خونریزی بینی بعد از جراحی کم است یا اینکه بینی بیمار ورم نمی کند. اما در اصل این مشکلات از علائم طبیعی جراحی بینی هستند. در واقع جراحی بینی با لیزر دروغی بیش نیست. در اصل جراح بینی، برای کوچک کردن شاخک های بزرگ بینی در داخل بینی، یا جوان سازی پوست بینی در خارج بینی، از لیزر استفاده می کند.

عمل بینی با لیزر چگونه است؟
همان طور که می دانیم و همان طور که در سطح جامعه می بینیم امروزه آنقدر وسعت جراحی های زیبایی به خصوص جراحی  بینی زیاد شده است که نیاز است همه ما در این مورد حداقل کمی آگاهی داشته باشیم.

کاربرد لیزر در زندگی و جامعه ی امروزی بسیار زیاد شده است تا حدی که در بسیاری از کارها و مشاغل و حتی در مواردی در دستگاه های خانگی نیز از لیزر استفاده می شود.

اما بیشتر کاربرد، لیزر مربوط به پزشکی است. امروزه برای بیشتر جراحی های چشم یا بیشتر مواردی که برای تمیز کردن و از بین بردن لک ها و خال ها و … روی پوست، همه و همه از لیزر استفاده می شود و انواع مختلفی از لیزرها برای قسمت های مختلف بدن در بازار و در اختیار پزشکان وجود دارد.


آیا عمل بینی با لیزر امکان پذیر است؟
اگر جراح زیبایی بینی بخواهد در جراحی بینی شما از لیزر به جای تیغ جراحی استفاده کند, فقط می تواند با لیزر چند برش ساده ای که در ابتدای کار نیاز است را بزند و برای ادامه بقیه کارها در حین جراحی لیزر کاربردی ندارد. اما نتیجه برش با لیزر هم، هیچ ارجحیتی بر برش با تیغ ندارد بلکه باعث می شود حتی اسکار، بعد از جراحی بیشتر باشد و دیگران با کمی دقت متوجه عمل بینی و مصنوعی بودن بینی شما شوند. در حال حاضر جراحی بینی با لیزر امکان پذیر نیست.

اما ممکن است شما با افرادی برخورد کرده باشید که ادعا کرده اند بینی خود را با لیزر جراحی کرده اند. در اینجا به شما خاطر نشان می کنم که این صحبت ها همان طور که قبلا گفته شد، فقط نقش تبلیغاتی دارد و شاید جراح زیبایی فقط همان برش های ابتدایی را با لیزر انجام دهد .

*******نتیجه کلی از این موضوع این است که جراحی بینی با لیزر امکان پذیر نیست******

کاربرد لیزر در عمل جراحی بینی چگونه است؟
همان طور که بارها عنوان کردیم لیزر در جراحی بینی کاربرد خاصی ندارد، مگر در موارد خاصی.

از لیزر در بینی هایی که سر بینی یا پیاز آن به خاطر پوست ضخیم، بسیار ضخیم هستند یا بینی های که دچار آکنه ی روزاسه، ( آکنه ی روزاسه، یک عامل باکتریایی است که باعث ایجاد منافذ در پوست شخص می شود و به همین خاطر تعداد زیادی جوش قرمز بر روی بینی یا پوست شخص به وجود می آید) هستند می توان استفاده کرد.

******تاکید می کنیم کاربرد لیزر  فقط برای درمان کلفت شدن پوست روی بینی و نه جراحی زیبایی بینی *****

در حین درمان با لیزر سوزشی خفیف در سطح پوست ایجاد می شود که غالبا با بی حسی موضعی قابل پیشگیری است. همان طور که گفته شد، از لیزر برای درمان مشکلات پوستی روی بینی استفاده می شود. لیزر با از بین بردن لایه ی سطحی و آسیب دیده ی پوست، کلاژن سازی را تقویت می کند و باعث رفع قرمزی و کک و مک روی بینی می شود.

مراقبت های لازم بعد از عمل بینی با لیزر ، شبیه مراقبت هایی است که در حالت ایجاد سوختگی های شدید به خاطر نور خورشید، توصیه می شود. در این حالت ضروری است که شخص پوست خود را با شوینده های ملایم، بشوید و سپس خشک کند.

در این نوع عمل بهبود بیمار بسیار سریع و درد بسیار ناچیز است.

اما در حالت های که بینی دچار انحراف یا شکستگی و یا … است عمل بینی با لیزر مناسب نمی باشد.


استفاده از لیزر برای درمان مشکلات پوستی، به چه کسانی توصیه می شود؟
در اصل باید بگوییم این عمل برای همه ی اقشار و افراد مناسب نیست. افرادی دارای مشکلات مانند:

• لخته شدن خون
• مبتلایان به دیابت ( افرادی که از انسولین استفاده می کنند)
• افرادی که پوست خود را برنزه کرده اند.
• افرادی که به تازگی حمام آفتاب گرفته اند.

متقاضیان مناسبی برای عمل بینی با لیزر به شمار نمی روند. علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، نوع پوست نیز نقش مهمی در میزان تاثیر گذاری جراحی زیبایی بینی دارد.

برای انجام دادن  عمل بینی با لیزر معاینات فیزیکی و بررسی های آزمایشگاهی نقش بسیار ضروری دارند. با این بررسی ها مشخص می شود که آیا روش درمانی برای فرد بیمار، عوارض خاصی دارد یا نه.

شرایط لازم برای عمل بینی با لیزر کدام است؟
جراحی بینی با لیزر برای همه ی افراد مناسب نمی باشد. در اصل افرادی که بینی آنها به خاطر عارضه هایی مانند سرطان یا تصادف شدید تغییر شکل پیدا کرده و بد شکل شده است، کاندید مناسبی برای استفاده از این روش هستند. ولی باز هم با این وجود همه ی افراد متقاضی مناسب برای این جراحی نیستند. شرایط مناسب و ضروری برای عمل بینی با لیزر به شرح زیر است.

1_ عدم وجود لخته های خون
2_ مناسب بودن نوع پوست بیمار
3_ برنزه نبودن پوست (شخصی که به تازگی صورت خود را برنزه کرده است)
4_ پشت سر گذاشتن سن جهش رشد
5_سلامت بیمار از نظر ابتلا به بیماری دیابت
6_سلامت روانی و پایداری بیمار

در جلسه اول مشاوره، در خصوص مناسب بودن نوع پوستتان برای این جراحی با جراح بینی خود مشورت نمایید.

هزینه و قیمت لیزر برای درمان مشکلات پوست بینی چقدر است؟
عمل بینی با لیزر یک روش غیر جراحی برای درمان برخی از مشکلات بینی است. می توانیم از این درمان، برای برخی از مشکلات بینی مانند:
• نازک کردن پوست ضخیم بینی
• کوچک کردن سر پهن بینی
• اصلاح پوست بینی
• برطرف کردن برخی از مشکلات بینی گوشتی استفاده کرد.

ولی برای برطرف کردن انحراف بینی ، نمی توانیم از این روش استفاده کنیم.

یکی از نکات مثبت عمل بینی با لیزر (عمل زیبایی بینی بدون جراحی) آسان بودن، سریع بودن و کم بودن هزینه ی آن نسبت به جراحی بینی است.

برخی از شرکت های خدمات درمانی، هزینه ی استفاده از این روش را تحت پوشش خود قرار نمی دهند. به همین علت بهتر است بیمار قبل از عمل جراحی از این موضوع مطمئن شود.
منبع: پزشک آشنا