انجمن تخصصی ساران هاستینگ

نسخه‌ی کامل: راه اندازی واحد صنعتی با اخذ جواز تاسیس
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
[تصویر:  Foolad_Mobarakeh50-768x576-1.jpg]


همان گونه که می دانید جواز تاسیس مجوزی است که جهت تاسیس واحد مونتاژ، تولیدی یا کارخانه از سوی وزارت صنایع و معادن و تجارت صادر می شود.
جواز حقیقی و حقوقی فقط در هنگام اخذ وام بانکی با هم دارای تفاوت هستند. به این ترتیب که برای اخذ وام بالای 1 میلیارد تومان بهتر است جواز تاسیس به صورت حقوقی باشد.
جواز تاسیس دو نوع الف و ب دارد. نوع الف تنها به امور و صنایعی که در هر استان دارای اولویت بیشتری هستند اعطا می شود، به دارندگان جواز نوع الف تسهیلات بانکی با شرایط ویژه اعطا می شود.
از مهم ترین مزایای اخذ جواز تاسیس، اعطای زمین در شهرک های صنعتی با شرایط مناسب و استثنایی می باشد. واگذاری زمین به صورت 30 درصد نقد و 70 درصد و بقیه به صورت وام بدون بهره است که وزارت صنایع ومعادن عهده دار پرداخت آن است.
نحوه بازپرداخت وام مذکور به صورت اقساط 36 ماهه و با سررسیدهای 3 ماهه است. نکته مهم این تسهیلات بدونکارمزد و سود بانکی بودن آن می باشد.
برطبق قوانین تصویب شده در این مورد، صدور جواز تاسیس در محدوده 120 کیلومتری تهران ممنوع اعلام شده است. در محدوده نام برده تنها صنایع کانی سلولزی و صنایع غذایی اجازه صدور جواز تاسیس خواهند داشت. لازم به ذکر است که شهرک های صنعتی فیروزکوه و اشتهارد مشمول قانون فوق نمی باشند.

پس از جواز باید برای اخذ پروانه بهره برداری و تنظیم طرح توجیهی اقدام کنید.