انجمن تخصصی ساران هاستینگ

نسخه‌ی کامل: موسسه حقوقی بین المللی چیست
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
حقوق بین الملل چیست ؟ موسسه حقوقی بین المللی چیست ؟ وکیل بین المللی چه شخصی است؟ حقوق بین الملل دارای چه شاخه های بین المللی است ؟ می خواهید در باب وکالت و وکیل بین المللی و مفهوم حقوق بین الملل بیشتر بدانید ؟
این مقاله به طور بسیار خلاصه و به دور از زیاده گویی ، نکات اصلی در باب مفهوم حقوق بین الملل و وکیل بین المللی را شرح می دهد .
پیش از هرچیزی لازم است بدانید که حقوق دارای شاخه های اصلی و متفاوت است . برای مثال حقوق داخلی از یک مقسم  دارای شاخه ی حقوق عمومی و حقوق خصوصی است .
در یک مقسم دیگر حقوق تقسیم می شود به موضوع حقوق مدنی وحقوق کیفری .
و اما در باب حوزه فعالیت ، حقوق تقسیم می شود  به حقوق داخلی و بین الملل.
وکیل حقوق داخلی و یا اساسا حقوق داخلی به اموری می پردازد که در اثر قوانین داخلی چهارجوبی مجزا و متفاوت دارد و اساسا مطابق قوانین یا به صورت آمرانه یا به صورت  تکمیلی و تفسیری در کشور دارای آثار بر روی اتباع آن کشور می باشد .
در نظام حقوق داخلی چهار عامل به عنوان عوامل اصلی دیگر حقوق قرار دارند که شامل :
۱-قانون
۲-قانون تکمیلی-تفسیری
۳-عرف
۴-دکترین
هرچند که نظام حقوق داخلی از حقوق بین الملل متفاوت است اما در ادامه خواهید دید که همین منابع و عوامل در حقوق بین الملل هم تاثیر گذار است .
قاضی داخلی در در محاکم حقوقی ، کیفری ، اداری ، نظامی ، انتظامی و محاکم تخصصی موضوع را بررسی و رای صار می کند.
در حقوق بین الملل اما موضوع متفاوت است . بازیگران اصلی فراسوی مرز یک کشور با یک عامل خارجی درگیر هستند .

[تصویر:  %D9%85%D9%88%D8%B3%D8%B3%D9%87-%D8%AD%D9...00x125.jpg]

حقوق بین الملل خود به دو شاخه اصلی تقسیم می شود :
حقوق بین الملل عمومی
حقوق بین الملل خصوصی
سایر مفاهیم حقوق بین الملل در زیر شاخه این مفاهیم می آید  برای مثال مفهوم حقوق تجارت بین الملل در زیر شاخه حقوق بین الملل خصوصی قرار می گیرد .
در اینجا برای آنکه موضوع شفاف تر باشد ما به توضیح و تفاوت این دو موضوع می پردازیم.  موسسه حقوقی و داوری بین المللی هر دوی این موارد را بر عهده دارد.
حقوق بین الملل عمومی به موضوعات بین کشورها پرداخته و روابط کشورها را با هم بررسی می کند .
اگر دو دولت طرف یک دعوا باشند محل ورود نظام بین الملل عمومی است غیر از سازمان ملل و چند نهاد و سازمان وابسته بین المللی بسیار مشهور . سایر نهاد های حقوقی هر چقدر هم که مشهور و معروف باشند ، اگر دولت نباشند در چهارچوب حقوق بین الملل عمومی قرار نمی گیرند .
حقوق بین الملل عمومی دارای دو داگاه و نظام قضایی اصلی و چند دادگاه فرعی است .
اگر موضوع اختلاف قراردادی با موضوع مدنی باشد و در حوزه ی حقوق بین الملل عمومی باشد به دادگاهICJ  ارجاع می شود .
موسسه حقوقی در موضوعات بین المللی دارای تخصص خاص بوده و آمادگی دارد در تمام موضوعات تخصصی در کنار شما باشد .
منظور از ICJ همان دادگاه یا دیوان بین المللی دادگستری است  ؟ International  Court Of Justice
اگر موضوع در زمینه کیفری باشد و به قواعد حقوق بین الملل عمومی قرار گیرد به دادگاه یا دیوان بین المللی کیفری ارجاع می شود
دیوان بین المللی کیفری به تمام  موضوعات بین المللی کیفری که توسط دولتها یا سران دولتها صورت گرفته می پردازد .Icc  مخفف International coart of crim می باشد .
در واقع حقوق بین الملل عمومی موضوع حقوق بین الملل خصوصی مطرح می شود .
حقوق بین الملل خصوصی به روابط اشخاص حقیقی یا  حقوقی در فراسوی مرزها می پردازد .
فرض کنید دو نفر از کشور متفاوت با هم ازدواج کنند ، در اینجا کدام کشور صالح به اعمال قانون است ؟
رابطه بین اتباع کشورها در نظام فراسوی مرزها چگونه است ؟
این موضوعات ساده تا موضوعی که حتی یک طرف آن دولت و طرف دیگر آن یک شخص حقیقی یا حقوقی باشد ،همگی در قواعد حقوق بین الملل خصوصی مطرح می شود .
بعضی از مهم ترین نکات مرتبط به حقوق بین الملل خصوصی بحث  اتباع خارجی ، تابعیت ، اقامت ، ازدواج در سطح بین الملل ، تجارت بین الملل ، تعارض قوانین، صلاحیت محاکم و … می باشد شرایط دفتر وکالت با فعالیت به صورت بین المللی کاملا متفاوت است.
رایج ترین انواع شکوائیه کیفری
در صورت وقوع هر جرمی اگر آن جرم دارای شاکی خصوص باشد برای به جریان انداختن دعوا می بایست شکایت نامه تظیم شود. بنابراین برای به جریان انداختن پرونده های کیفری می بایست شکایت نامه تنظیم نماییم که این شکایت نامه ها مشمول عناوین مختلفی شده که در ادامه به دو مورد از رایج ترین انواع آن به صورت مختصر می‌پردازیم. 

  • سرقت تعزیری: سرقت به معنای ربودن مال فرد دیگر به صورت پنهانی می باشد. قانون مجازات اسلامی ایران سرقت را شامل سرقت تعزیری و حدی قرار داده است. سرقت تعزیری در صورتی واقع می شود که شرایط حد مهیا نباشد و در اینجا سارق تعزیر می شود. 

  • ضرب و جرح عمدی: ضرب به معنای زدن می باشد و در آن کبودی، تورم و غیره ایجاد می شود در حالی که جرح به معنای زخم زدن است و آسیبی است که باعث خراشیدگی، بریدگی و پارگی که همراه با خونریزی ظاهری می باشد. البته ضرب و جرح ممکن است که با شکستگی استخوان یا زوال عقل نیز واقع شود. مجازات اولیه برای ضرب و جرح عمدی قصاص است و اگر قصاص واقع نشود دیه لازم می شود.
چه نکاتی در نوشتن شکایت نامه اهمیت دارد؟
در ماده 68 آیین دادرسی کیفری مقرر شده که شکایت نامه می بایست حاوی موارد زیر باشد:

  • مشخصات شاکی و یا وکیل وی که شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تأهل، تابعیت، مذهب، شماره شناسنامه، شماره ملی، نشانی دقیق و در صورت امکان نشانی پیام نگار، شماره تلفن ثابت و همراه و کد پستی می باشد؛

  • مشخصات مشتکی عنه که شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر و ... در صورت امکان می باشد؛ 

  • موضوع شکایت؛

  • تاریخ و محل وقوع جرم؛

  • ادله وقوع جرم، اسامی، مشخصات و نشانی شهود و مطلعان در صورت امکان؛

  • متن شکوائیه که شامل شرح مختصر نحوه وقوع جرم، میزان خسارت وارد شده و درخواست از مرجع ذیصلاح با استناد به مواد قانونی؛

  • ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه وی.
علاوه بر شرایط شکلی که در قسمت بالا بیان شد برای تنظیم شکوائیه می بایست شاکی دارای اهلیت باشد. به این معنا که بالغ، عاقل و رشید باشد. البته در خصوص غیر رشید در دعاوی غیر مالی مشکلی پیش نخواهد آمد. یکی دیگر از شرایط شاکی ذینفع بودن وی می باشد البته مقصود در دعاوی قابل گذشت می باشد.