انجمن تخصصی ساران هاستینگ

نسخه‌ی کامل: خواص روغن سیاه دانه
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
از سال 1965، نزدیک به یک هزار مقاله علمی در مورد Nigella sativa، (نام لاتین برای دانه های سیاه)، با نام داروهای ضد التهابی، آنتی اکسیدان، ضد میکروبی، ضد سرطان و افزایش دهنده ایمنی منتشر شده است. در چند سال گذشته، مطالعات انسانی برخی از مزایای خاص را ذکر کرده اند.
در اینجا 10 مزیت روغن دانه سیاه وجود دارد:
1. مبارزه با عفونت های باکتری
روغن سیاه دانه، دارای توانایی غیرمعمول برای مبارزه با عفونت های باکتریایی است. قطعا تمام روغن ها یا مکمل ها نمی توانند این نوع از اثرات ضد میکروبی را داشته باشند. برخی از متخصصان می گویند: ما همیشه سعی می کنیم به شیوه هایی نگاه کنیم که می توانیم استفاده از آنتی بیوتیک ها را کاهش دهیم و فقط از جایگزین های طبیعی استفاده کنیم و ما می توانیم با استفاده از موارد طبیعی که دارای مزایای ضد میکروبی هستند مانند سیاه دانه بهره ببریم.
2. کاهش آثار زخم
برای کاهش اثر زخم از یک برش کوچک، توصیه می شود روغن سیاه دانه را به طور موضعی بر سطح زخم پس از اینکه برش شروع به بهبود می کند. این چیزی نیست که بتوانید از آن هنگامی که زخم باز دارید استفاده کنید اما زمانی که زخم شما شروع به بهبودی می کند، با این روش مطمئن می شوید که به درستی درمان می شود.
3. تسکین آلرژی
در آزمایشی بر روی 152 فرد مبتلا به آلرژی های مختلف، مشاهده شد که روغن سیاه دانه، علائم تنفسی و اگزما را از بین برد. دوزهای موثر از 18 تا 36 میلی گرم در هر پوند وزن بدن در روز متغیر بودند.
4. افزایش سرعت روند کاهش وزن
آزمایشی بر روی 90 زن دارای اضافه وزن نشان داد که افزودن روغن سیاه دانه به یک رژیم کم کالری باعث کاهش وزن بیش از رژیم غذایی به تنهایی شد و آزمایش بر روی 250 مرد دارای اضافه وزن نشان داد که روغن سیاه دانه به تنهایی یا در ترکیب با زردچوبه باعث کاهش وزن و کاهش عوامل خطر ابتلا به دیابت شد.
5. کاهش درد پستان
با توجه به مطالعه بر 52 زن، با مصرف موضعی روغن سیاه دانه، می توان درد سینه (ماستالژیا) که ممکن است نشانه ای از PMS باشد را کاهش داد. روغن، دو بار در روز به مناطق دردناک اعمال می شود، همانند دیکلوفناک که یک داروی ضد التهابی مؤثر است.
6. کاهش علائم آرتریت روماتوئید
در مطالعه ای بر 40 خانم مبتلا به آرتریت روماتوئید 500 میلی گرم روغن سیاه دانه در کپسول، دو بار در روز نشان داد که مفاصل متورم و گرفتگی صبحگاهی کاهش می یابد. این بیماری واکنشی خود ایمنی است و روغن کمک می کند سیستم ایمنی بدن تنظیم شود. مصرف 500 میلی گرم روغن سیاه دانه در روز می تواند درد مفاصل و گرفتگی و چوب شدگی صبحگاهی ناشی از آرتریت روماتوئید را کاهش دهد.
7. از بین بردن سوء هاضمه و سوزش معده
روغن سیاه دانه می تواند اختلالات گوارشی، ترکیبی از نشانه هایی که می تواند شامل سوء هاضمه و یا سوزش معده باشد را کاهش دهد. مطالعه بر روی 70 نفر از مبتلایان به این بیماری نشان داد استفاده روزانه از 5 میلی لیتر از این روغن می تواند عفونت را از H. pylori، که یک باکتری است و می تواند منجر به زخم شود، کاهش دهد.
8. بهبود حافظه
مطالعه بر روی 20 تن از داوطلبان سالم نشان داد که مصرف روغن سیاه دانه به طور روزانه حافظه و توجه را بهبود می بخشد. دوز 500 میلی گرم دو بار در روز مورد آزمایش بود. محققان نتیجه گرفتند که باید برای پیشگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر آن را مورد بررسی قرار داد.
9. افزایش باروری مردان
روغن سیاه دانه درمانی سنتی برای ناباروری مردانه است و یک مطالعه نشان داد که در واقع موثر عمل می کند. در یک گروه از 64 مرد با مشکلات باروری، این روغن به طور قابل توجهی افزایش تعداد اسپرم و دیگر نشانگرهای باروری را به دنبال داشت.
10. کاهش کلسترول
کلسترول پایین این روغن را در مطالعه بر 88 کودک بالغ با سطوح بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر، کلسترول تام به طور متوسط 4.78 درصد، کلسترول LDL (7.6 درصد) و ترگلسریدها (16.65 درصد) کاهش داد. دوز روزانه 2 گرم بود.
11. مزایای پوستی
روغن سیاه دانه ممکن است برای افرادی که دارای شرایط پوستی زیر هستند مفید باشد:
اگزما: با توجه به مطالعه ای در مقیاس کوچک در سال 2013 که مقایسه مزایای درمانی سیاه دانه با داروهای تجویزی بود، روغن سیاه دانه نشان داد که می تواند شدت اگزمای دست را کاهش دهد.
آکنه: تحقیقات نشان می دهد که اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی روغن سیاه دانه می تواند آکنه را بهبود بخشد. در یک مطالعه 58 درصد از شرکت کنندگان به این درمان پاسخ مثبت دادند، در حالی که 35 درصد معتقد بودند که نتایج آنها متوسط است.
پسوریازیس: مطالعه ای در سال 2012 بر روی موش ها نشان می دهد که این روغن ممکن است از مزایای ضدالتهابی نیز برخوردار باشد.روغن سیاه دانه همچنین ممکن است موها را هیدراته و پوست را نرم و لطیف نگه دارد و به عنوان یک مرطوب کننده عمل کند، اگر چه شواهدی علمی برای تأیید این مزایا وجود ندارد.