انجمن تخصصی ساران هاستینگ

نسخه‌ی کامل: الکتروموتور چطور کار می کند؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
پیوند برق ، مغناطیس و حرکت در ابتدا در سال ۱۸۲۰ توسط فیزیکدان فرانسوی آندره-ماری آمپره (۱۸۷۵-۱۷۷۵) کشف شد و این علم اساسی در پشت یک موتور الکتریکی است. اما اگر بخواهیم این کشف علمی شگفت انگیز را به فناوری عملی تری تبدیل کنیم تا بتوانیم از ماسوره های برقی و مسواک های خود استفاده کنیم ، باید کمی بیشتر از این استفاده کنیم. مخترعین این کار را انگلیسی ها مایکل فارادی (۱۸۹۱ – ۱۷۹۱) و ویلیام استورژون (۱۸۸۳-۱۷۸۳) و جوزف هنری آمریکایی (۱۸۷۸-۱۷۹۷) انجام دادند. در اینجا نحوه دستیابی به اختراع درخشانشان آورده شده است.
فرض کنید سیم خود را به یک حلقه مربع شکل U خم کنیم ، بنابراین دو سیم موازی در بین میدان مغناطیسی وجود دارد. یکی از آنها جریان الکتریکی را از طریق سیم از ما دور می کند و دیگری جریان را دوباره برمی گرداند. از آنجا که جریان در جهت های مخالف در سیم ها جریان می یابد ، قانون چپ دست Fleming به ما می گوید دو سیم در جهت مخالف حرکت می کنند. به عبارت دیگر ، وقتی برق را روشن کنیم ، یکی از سیم ها به سمت بالا حرکت می کند و دیگری به سمت پایین حرکت می کند.
اگر سیم پیچ سیم می تواند مانند این حرکت کند ، به طور مداوم می چرخد - و ما در راه ساخت موتور الکتریکی به خوبی خواهیم بود. اما با تنظیم فعلی ما این اتفاق نمی افتد: سیم ها به سرعت در هم می خورند. نه تنها این ، بلکه اگر سیم پیچ می توانست به اندازه کافی بچرخد ، اتفاق دیگری رخ خواهد داد. پس از رسیدن سیم پیچ به حالت عمودی ، آن را می چرخاند ، بنابراین جریان الکتریکی از طریق آن جریان می یابد. اکنون نیروها در هر طرف کویل معکوس می شوند. به جای چرخش مداوم در همان جهت ، در همان مسیری که تازه آمده بود عقب حرکت می کند! قطار برقی را با موتور مانند این تصور کنید: این امر باعث می شود تا در مکان های مختلف به عقب و جلو حرکت کرده و به جلو بروید.
[تصویر:  motorrepair.jpg]

منبع