امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
مروری بر تاریخچه بازی های God of War؛ بزرگترین اکشن تاریخ!
#1
سری بازی‌های God of War همیشه به خاطر خشونت افراطی و همچنین باس فایت های به شدت خوش ساختشان معروف بودند. بسیاری از ما در سنی بازی را آغاز کردیم که دیدن آن خشونت بی‌حد و مرز که موی تن‌مان را سیخ می‌کرد، آن گیم‌پلی‌ای که آدرنالین‌مان را به رقص در می‌‌آورد و آن تن صدای کریتوس که لرزه بر تن‌مان می‌انداخت، چیزی کمتر از یک تجربه باورکردنی نبود.

[تصویر: 99260.jpg]
در این مطلب قصد دارم به تاریخچه یکی از پرطرفدارترین بازی های تاریخ یعنی بازی های خدای جنگ بپردازم. با من همراه باشید.

تاریخچه بازی های خدای جنگ
مجموعه خدای جنگ توسط دیوید جفی و استودیوی سانتا مونیکا خلق شده و یکی از عناوین شاخص پلی استیشن محسوب می‌شوند. تا کنون هفت نسخه از بازی برای پلتفرم‌های پلی استیشن و یک بازی موبایل از آن عرضه شده است. در این بخش قصد داریم بدون در نظر گرفتن نسخه موبایل بازی، مروری بر تاریخچه بازی های خدای جنگ داشته باشیم.

بازی God of War (سال 2005)
اولین نسخه از بازی خدای جنگ توسط استودیوی سانتا مونیکا ساخته شده و در سال 2005 برای پلی استیشن 2 منتشر شد. از نظر ترتیب زمانی، این بازی سومین نسخه محسوب می‌شود و بعد از Ghost of Sparda و قرار می‌گیرد. این بازی گیم پلی مبتنی بر کمبو دارد که از ویژگی‌های دکمه زنی سریع در کاتسین‌های مربوط به باس‌ها هم بهره می‌برد. در بازی شاهد پلتفرمینگ و پازل‌های مختلفی هم هم هستیم.
[تصویر: 99261.jpg]
بازی God of War تاکنون بیش از 4.6 میلیون نسخه فروخته که آن را تبدیل به یازدهمین بازی پرفروش پلی استیشن 2 می‌کند. این بازی که یکی از بهترین‌های سبک اکشن ماجراجویی برای پلی استیشن 2 محسوب می‌شود، چندین جایزه بهترین بازی سال را از آن خود کرده و به عنوان یکی از بهترین بازی‌های تمام دوران هم شناخته می‌شود. امتیاز متوسط این بازی در متاکریتیک، 94 از 75 نقد است.

بازی God of War II (سال 2007)
بازی خدای جنگ 2 هم دو سال بعد از نسخه اول و در سال 2007 برای پلی استیشن 2 عرضه شد. اگر نسخه موبایل بازی گاد اف وار را حساب نکنیم، این نسخه از نظر ترتیب زمانی، پنجمین نسخه از بازی محسوب می‌شود. گیم پلی این نسخه هم مانند نسخه قبل است اما همه چیز بیشتر و بزرگتر شده‌اند؛ برای مثال شاهد تعداد باس‌های چهار برابری نسبت به نسخه قبل هستیم.
[تصویر: 99262.jpg]
بازی God of War II هم به عنوان یکی از بهترین عناوین پلی استیشن 2 شناخته شده و در سال عرضه‌اش، جایزه بهترین بازی سال را در مراسم جوی استیک طلایی (Golden Joystick Awards) نصیب خود کرد. این بازی 4.24 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش کرد و تبدیل به چهاردهمین بازی پرفروش تمام دوران پلی استیشن 2 شد. این بازی مورد ستایش منتقدین هم قرار گرفت و توانست امتیاز 93 را در متاکریتیک از 70 نقد به دست آورد.

بازی God of War: Chains of Olympus (سال 2008)
بازی God of War: Chains of Olympus توسط استودیوی ردی ات داون (Ready at Dawn) ساخته شده و اولین بار برای کنسول دستی PSP در سال 2008 منتشر شد. این سومین نسخه از مجموعه است که از نظر ترتیب زمانی، دومین نسخه و پیش‌درآمدی برای نسخه اول مجموعه محسوب می‌شود. گیم پلی بازی مشابه عناوین قبلی این مجموعه بوده اما کنترل بازی برای کنسول دستی PSP تغییر یافته بود چرا که دکمه‌های کمتری نسبت به دسته پلی استیشن 2 داشت.
[تصویر: 99263.jpg]
این بازی یکی از بهترین عناوین PSP محسوب شده که با کسب امتیاز 91 از 79 نقد، در صدر جدول بهترین بازی‌های PSP این سایت قرار گرفته است. تا سال 2012، این بازی 3.2 میلیون نسخه در جهان به فروش رفته بود که آن را تبدیل به چهارمین عنوان پرفروش این کنسول دستی می‌کند.

بازی God of War III (سال 2010)
بازی خدای جنگ 3 در سال 2010 توسط استودیوی سانتا مونیکا به عنوان آخرین نسخه سه گانه اصلی، برای پلی استیش 3 عرضه شد. این چهارمین بازی در مجموعه و از نظر ترتیب زمان داستانی، ششمین عنوان و دنباله God of War II محسوب می‌شود. این بازی هم گیم پلی مشابه عناوین قبلی را با سیستم جادوی بهبود یافته، دشمنان بیشتر، زوایای دوربین جدید و محتوای قابل دانلود ارائه می‌دهد.
[تصویر: 99264.jpg]
منتقدین از گرافیک و مقیاس بازی تعریف کرده و God of War 3 توانست امتیاز 92 از 101 نقد در متاکریتیک کسب کند و این عنوان توانست جوایز مختلفی از جمله بهترین بازی پلی استیشن 3 در مراسم اسپایک و موفقیت هنری را در مراسم بازی های کامپیوتری بفتا (BAFTA) از آن خود کند. بازی خدای جنگ 3 با فروش 5.2 میلیون نسخه‌ای تا سال 2012 توانسته دومین بازی پرفروش این مجموعه و نهمین بازی پرفروش تمام دوران پلی استیشن 3 شود.

بازی God of War: Ghost of Sparta (سال 2010)
بازی Ghost of Sparda عنوان دیگری از مجموعه است که توسط ردی ات داون در عرض 23 ماه برای کنسول دستی PSP ساخته و در سال 2010 منتشر شد. این پنجمین بازی در مجوعه و چهارمین عنوان از نظر ترتیب زمانی داستان است. این بازی نسبت به Chains of Olymous دشمنان بیشتری در صحنه داشته و تعداد باس‌فایت‌ها هم افزایش یافته بود.
[تصویر: 99266.jpg]
بازی Ghost of Sparda از همه نظر باعث ستایش منتقدین شد و برخی از آن‌ها، این بازی را بهترین عنوان PSP از نظر گرافیکی می‌دانند. این بازی امتیاز 86 را از 73 نقد در متاکریتیک دارد و تا سال 2012 توانسته 1.2 میلیون نسخه به فروش برود و پانزدهمین بازی پرفروش این کنسول دستی باشد.

بازی God of War: Ascension (سال 2013)
این بازی توسط استودیوی سانتا مونیکا ساخته شده و در سال 2013 برای پلی استیشن 3 عرضه شد. این هفتمین عنوان و پیش درآمدی برای کل مجموعه شناخته می‌شود. بازی گیم پلی مشابه عناوین قبلی اما با مکانیزم‌های جدید داشته و اولین عنوان مجموعه است که از حالتی مولتی پلیر پشتیبانی می‌کند. این حالت‌ها شامل انواع رقابتی و کوآپ می‌شوند.
[تصویر: 99267.jpg]
منتقدان نظر نسبتا مثبتی به بازی داشتند اما به نظر بیشتر آن‌ها، داستان آن جذابیت کمتری داشت که این مورد در نقدهای آن‌ها دیده می‌شد. Ascension امتیاز 80 را از 89 نقد در متاکریتیک کسب کرد و نتوانست به اندازه بازی‌های قبلی مجموعه فروش کرده و جایزه کسب کند.

بازی God of War (سال 2018)
بازی God of War توسط استودیوی سانتا مونیکا ساخته شده و در سال 2018 برای پلی استیشن 4 عرضه شد. این هفتمین بازی در مجموعه و از نظر داستانی جدیدترین آن‌ها و دنباله‌ای بر God of War III است. بر خلاف عناوین قبلی که بر اساس اساطیر یونانی ساخته شده بود، این بازی از اساطیر اسکاندیناوی الهام گرفته است.
[تصویر: 99268.jpg]
در این بازی شاهد تغییرات اساسی هستیم که یکی از آن‌ها، استفاده از یک تبر به عنوان سلاح اصلی به جای شمشیرهای کریتوس است. همچنین شاهد استفاده از دوربین روی شانه هستیم که تمام بازی در یک برداشت صورت می‌گیرد. این اولین باری بود که یک بازی سه بعدی AAA از این برداشت دوربین استفاده می‌کرد. در این نسخه از بازی شاهد حضور پسر کریتوس یعنی آترئوس در بازی هستیم که در مبارزات به کریتوس کمک می‌کند.

این بازی مورد ستایش منتقدین قرار گرفت و بسیاری معتقد بودند که توانست بازی را بدون از دست دادن هویت عناوین قبلی، مجموعه را احیا کند. God of War با کسب چندین نمره کامل از منتقدین و میانگین امتیاز 94 از 118 نقد در متاکریتیک توانست امتیازی برابر با نسخه اولیه بازی را در این سایت دریافت کند. God of War جوایز بسیاری را به دست آورد که شامل بهترین بازی سال از سایت‌های مختلف هم می‌شود. این بازی عملکرد عالی در فروش داشت و در ماه اول عرضه‌اش بیش از 5 میلیون نسخه و تا اردیبهشت 98 بیش از 10 میلیون نسخه فروش داشت و یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های پلی استیش 4 است.

جمع بندی
در این مطلب سعی کردم به تاریخچه یکی از بزرگترین بازی های اکشن تاریخ بپردازم و امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. نظر شما درباره بازی خدای جنگ و شخصیت کریتوس چیست؟

منبع: دنیای بازی
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  معرفی و بررسی بازی Marvel’s Spider-Man: Miles Morales rezahaghi321 0 228 2021/02/07، 11:11 PM
آخرین ارسال: rezahaghi321
  بررسی بازی Death Stranding؛ لذت یک تجربه جدید! rezahaghi321 0 265 2021/02/02، 10:11 PM
آخرین ارسال: rezahaghi321
  بهترین بازی کامپیوتری behzadkhakpor 0 295 2021/01/11، 10:44 AM
آخرین ارسال: behzadkhakpor
  بهترین بازی های باربی اندروید و iOS emilyfarahi 0 232 2021/01/05، 11:17 AM
آخرین ارسال: emilyfarahi
  فواید بازی‌ های کامپیوتری niloo99 0 195 2020/12/30، 09:28 AM
آخرین ارسال: niloo99

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان