امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کرونا روی مغز و سیستم عصبی تأثیر می گذارد.
#1
براساس گزارش انجام شده در چین ویروس کرونا علاوه بر خطرناک بودن برای افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای بر سیستم عصبی محیطی و مرکزی هم تأثیراتی می‌گذارد.
متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب درباره عوارض ناشی از کرونا بر روی سیستم اعصاب مرکزی و محیطی، توضیح داد: همانطور که می‌دانید در دوره اپیدمی این بیماری خطرناک قرار داریم.  این متخصص مغز و اعصاب گفت: این بیماری علاوه بر اینکه سیستم ریوی را درگیر می‌کند همراه با تب و سرفه و تنگی نفس و در انتها باعث اختلالات تنفسی شدید می‌شود، می‌تواند در ۳۰ درصد موارد در حالت شدید این بیماری سیستم اعصاب مرکزی و محیطی را متأسفانه درگیر کند.
طبق بررسی انجام شده در کشور چین، ت ۳۰ درصد از افراد درگیری سیستم مرکزی و محیطی داشتند که بیشترین علائم این بیماران سردرد و سرگیجه و گیجی بوده که بین ۱۰ تا ۱۲ درصد افراد مبتلا به این علائم می‌شوند.  عده‌ای از افراد  درگیر عروق مغزی به صورت سکته‌های مغزی و خون‌ریزی مغزی می‌شوند که کمتر از ۵ درصد موارد را شامل می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: همچنین افرادی هستند که دچار افت هوشیاری می‌شوند، این افت هوشیاری می‌تواند به دلیل تشنج یا افت اکسیژن رسانی مغزی باشد که باید حتما به این موارد توجه شود. در بعضی از افر اد در گزارش انجام شده از چین که در بعضی از موارد در ایران هم مشاهده شده، بین ۵ تا ۵.۶ درصد افراد مبتلا به کرونا ویروس اختلالات بویایی و چشایی داشتند.
درد‌های عضلانی و اسکلتی جزو مواردی است که در بیماران کوید-۱۹ دیده می‌شود و حدود ۱۲ درصد آنزیم‌های عضلانی این افراد بالا می‌رود.

کرونا در چه بیمارانی باعث اختلالات اعصاب می‌شود؟
بیشتر افرادی که سن بالا دارند و دچار ریز عوامل‌های خطری مثل فشار خون بالا، دیابت، سابقه بدخیمی هستند، این افراد اگر مبتلا به ویروس کرونا شوند می‌تواند درگیری در اعصاب مرکزی و محیطی برایشان ایجاد شود. این موضوع قابل توجه و اهمیت است که افرادی که با علائم شدید کرونا در سنین بالا، عوامل خطر مراجعه می‌کنند از نظر مغز و اعصاب هم بررسی شوند.
درباره علت این درگیری چند تئوری وجود دارد که یکی انتشار از راه خون و یک انتشار از پایانه‌های عصبی است که اختلالات بویایی و چشایی مثال درگیری پایانه‌های عصبی با کروناویروس هستند.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان