امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گشتاور ثابت
#1
گشتاور ثابت
گشتاور ثابت: گشتاور ثابت، عبارتی است برای تعریف مشخصه‌ی بار که درجایی که گشتاور موردنیاز برای حرکت ماشین صرف‌نظر از سرعت راندن آن ثابت است، استفاده می‌شود. برای مثال، گشتاور موردنیاز پمپ‌های جابه‌جایی مثبت و دمنده‌ها، ثابت است.
قیمت کولر آبی کاوه 6000
گشتاور متغیر: گشتاور متغیر دربارهایی که دارای مشخصه‌ی نیاز به گشتاور پایین در سرعت‌های پایین و افزایش مقادیر گشتاور با افزایش سرعت هستند، یافت می‌شود. نمونه‌های معمول بارهای گشتاور متغیر شامل فن‌ها و پمپ‌های سانتریفوژ هستند.

فاز: فاز نشانگر نوع منبع تغذیه‌ای است که موتور برای آن طراحی‌شده و دربردارنده‌ی دو گروه اصلی است: تک فاز و سه فاز هست. نواحی بسیار کمی نیز وجود دارد که در آن برق دو فاز موجود است، اما ازلحاظ کمیت بسیار ناچیز هستند.

قطب‌ها: تعداد قطب‌های مغناطیسی است که در زمان اعمال قدرت درون موتور به وجود می‌آید. قطب‌ها همیشه  در مجموعه‌های دوتایی ظاهر می‌شوند (N و S)؛ بنابراین، تعداد قطب‌های درون موتور همیشه اعداد زوجی مانند 2،4،6،8،10 و... هست. در موتور جریان متناوب (AC) برای تعیین سرعت سنکرون موتور، تعداد قطب‌ها مرتبط با فرکانس است. در انواع 50 و 60 سیکل، چیدمان‌های رایج به شکل جدول هست (شکل 4-4)

ضریب قدرت: ضریب قدرت، معیاری برای اندازه‌گیری نیازمندی های یک موتور خاص برای آمپراژ مغناطیسی است.

ضریب سرویس: ضریب سرویس، ضریبی است که میزان اضافه باری را که انتظار می‌رود موتور تحمل کند، نشان می‌دهد. برای مثال، از موتوری با ضریب سرویس 1 نمی‌توان انتظار تحمل مقداری بیشتر از توان اسمی آن را به‌طور مستمر داشت. به‌طور مشابه، می‌توان انتظار داشت که موتوری با ضریب سرویس 15/1 بتواند بارهای متناوبی تا 15% فراتر از توان اسب بخار نامی خود را به‌صورت ایمن تحمل کند.
کولر پلیمری 16000 کاوه کویر
لغزش: لغزش به دو صورت استفاده می‌شود. یکی از آن‌ها لغزش دور است که برابر با تفاوت بین سرعت سنکرون و سرعت بار کامل هست. زمانی که لغزش دور به شکل درصدی از سرعت سنکرون بیان می‌شود، در صد لغزش یا فقط لغزش» نامیده می‌شود. اغلب موتورهای استاندارد با لغزش بار کامل بین 2 تا 5 درصد کار می‌کنند.

سرعت سنکرون: سرعت چرخش میدان مغناطیسی درون موتور را نشان می‌دهد. همچنین این سرعت تقریباً همان سرعتی است که موتور تحت شرایط بی‌باری در آن کار خواهد کرد. برای مثال، یک موتور چهار قطبی که در حالت 60 سیکل کار می‌کند، دارای سرعت میدان مغناطیسی rpm 1800 خواهد بود. سرعت بی‌باری محور موتور نیز بسیار نزدیک به rpm1800 (احتمالاً 1798 یا 1799rmp) خواهد بود. سرعت بار کامل همان موتور ممکن است rpm 1750 باشد. تفاوت بین سرعت سنکرون و سرعت بار کامل، لغزش موتور نامیده می‌شود.

دما
دمای محیط: حداکثر دمای اتاق امن پیرامون موتور در شرایط کارکرد مدام آن دربار کامل هست. در بیشتر موارد، نرخ استاندارد دمای محیط برابر 40 درجه سانتی‌گراد است که مربوط به اتاقی بسیار گرم هست. در انواع خاصی از کاربردها مثلاً در کشتی‌ها یا دیگ‌های بخار ممکن است به موتوری باقابلیت عملکرد در دماهای محیط بیشتر مانند 50 درجه سانتی‌گراد یا 60 نیاز باشد.
قیمت کولر لورچ 6500
 
افزایش دما : میزان تغییر دمایی است که از شرایط غیر کاری (شرایط سرد) تا دمای شرایط عملیاتی در وضعیت کارکرد مدوام و در حالت بار کامل می توان در داخل سیم پیچ موتور انتظار داشت. افزایش دما معمولا در واحد درجه ی سانتیگراد بیان میشود.

رتبه بندی زمانی
اغلب موتور ها برای کارکرد مدوام در نظر گرفته می شوند، به این معنی که می توان از آن ها به صورت مدوام در گشتاور بار کامل، بی آن که داغ شوند، استفاده نمود.موتور های مورد استفاده در انواع خاصی از کاربردها مانند دفع ضایعات، محرک شیر ها، بالابرها و دیگر انواع بارهای متناوب معمولا برای کار های با مدت زمان کوتاه مثل پنج دقیقه، پانزده دقیقه یا یک ساعت مورد نظر قرار می گیرند. از موتور الکتریکی نیز درست مانند یک انسان، در زمانی می توان انتظار انجام کارهای سنگین را داشت که عملکرد پیوسته ی آن مورد نظر نباشد.
قیمت کولر آبی 7000 کاوه
ولتاژ
این مقدار، به میزان ولتاژی که موتور برای آن طراحی شده است، اشاره دارد.

محفظه های موتور
در حال حاضر، ترانسفورماتور قابل اطمینان ترین تجهیز الکتریکی می باشد. بعد از ترافورماتور نیز موتور القایی سه فاز از این لحاظ در رده ی دوم قرار دارد.موتور های سه فازی که به خوبی نصب و نگهداری شده اند می توانند تا سال ها دوام داشته باشند. یکی از عناصر های کلیدی در طول عمر موتور، بحث خنک کاری مناسب آن است. به طور کلی ، موتور ها با توجه به روش هایی که برای دفع حرارت داخلی آن ها استفاده می شود، طبقه بندی می شوند. محفظه های موتور استاندارد متعددی برای کار در انواع کاربردها از "تمیز و خشک" مانند گرداننده های هوا تا "خیس یا بد" مانند آنچه در بام ها و برج هاب خنک کننده ی مرطوب یافت می شوند، موجود می باشند. انواع رایج محفظه های در زیر به صورت خلاصه بیان شده است:
موتور کولر موتوژن 3500
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ارتودنسی ثابت sameni 0 980 2018/05/21، 01:10 PM
آخرین ارسال: sameni

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان